Křesťanské biblické badatelství
Proroctví pro současnost, biblické studie

Popularizace prvních výsledků vědeckého zkoumání Bible
Doporučujeme začít zde

Cesta člověka od Edenu do času obnovy
Nově přidán druhý díl 26.10.2020

Kniha Zjevení Janovo
Sdělení lidu Kristovu a Mojžíšovu
Kdo má ucho slyš, co Duch říká církvím
Křesťanům
Sen krále Nebúkadnesara
Malachiášovo proroctví
Bůh působí na stvořené lidstvo
Kontextové studie
Přednášky z Památných slavností
Nová studie

Novinky

Nová úvaha:
Více Boží svobody a lásky
1.1.2024

Umělá inteligence v Bibli?
17.12.2023

Konat dobro je cesta k životu
23.11.2023
Mír a bezpečnost
6.2.2022

Nová studie:

Příchod čtvrté šelmy

30 / 4 / 2023

Sedm pečetí nově

22 / 1 / 2023

Jezdec na bílém koni

20/3/2022

Hněv Boží a Beránkův
31/12/2021

Změna času
04/12/2021

Boží království uprostřed nepřátel

20/10/2021

Je Ježíš a Michael stejná osoba?
3/5/2020

Velký zástup, proroctví velké naděje
27/10/2017

V čase, kdy kraloval Bůh
10/2/2017

Biblická proroctví se naplňují, království Boží se přibližuje (19.11.2016)     
Vláda člověka nad člověkem brzy skončí
18/7/2016

Ježíš Kristus usmiřuje nebe a zemi
2/8/2015

Biblická proroctví a války
14/4/2015

Poselství muže ve lněném oděvu
4/2/2015

Pavel, otrok Boží a apoštol Ježíše Krista pro víru Božích vyvolených a pro poznání pravdy, která je podle zbožnosti, na základě naděje věčného života, jejž před věčnými časy zaslíbil Bůh, který nemůže lhát Titovi 1:1,2;

Listy apoštola Pavla tvoří podstatnou část dopisů apoštolů v křesťanských písmech. Dopisů je celkem dvacet jedna, a pokud ap. Pavel napsal i dopis Židům neboli Hebrejcům, (autor dopisu se v něm nepředstavuje), on sám je autorem čtrnáctí dopisů z jedenadvaceti. To jsou dvě třetiny všech dopisů. I kdyby dopis Židům nenapsal on, stále je to výrazná většina všech v Bibli uvedených dopisů.

Nejde o samotná čísla, ale vystihuje to v pravdě význam i podíl apoštola Pavla na šíření víry a činění Ježíšových učedníků mezi nežidovskými národy. Význam jeho listů je o to větší, že obsahuje nejen základní nauky a pokyny, ale i hlubší učení, jehož porozumění vyžaduje už zralou víru a dost vlastních znalostí Božího slova.

Jedním z nepřímých důkazů, že Pavlovy dopisy jsou pro porozumění pravdy vedoucí k věčnému životu velmi důležité, je i fakt, že Pavel bývá nejvíce napadaným a zpochybňovaným autorem apoštolských dopisů v Bibli. Takové články najdeme dokonce i u muslimů, například v brožuře („Islám a křesťanství v Bibli“ vydané v češtině Islámskou nadací v r. 2011), v níž se pokouší muslimové vyvolat dojem, že Islám je vlastně biblické učení. V ní je apoštolu Pavlovi a jeho dopisům věnovaná nemalá část (str. 37 - 44). Nejdříve muslimští autoři zpochybňují pravost Pavlova apoštolství. Píše se tam mimo jiné: „ Pavel nebyl jedním z Ježíšových učedníků, které si Ježíš(mír s ním) zvolil. Ani se s ním nikdy osobně nesetkal “. To je samozřejmě vědomá lež nebo přinejmenším hrubé překroucení pravdy. Pavel se sice nesetkal s Ježíšem, když žil v lidském těle s lidmi na zemi, ale po jeho nanebevzetí, Ježíš sám Pavla oslovil, aby ho povolal ke službě všem národům. A to způsobem, který zlomil Pavlovo nepřátelství k němu a jeho následovníkům. Myslíš si, že by se to povedlo někomu jinému než samotnému Kristu? Podívej se na ten příběh.

Saul stále ještě soptil hrozbami a dychtil po zabíjení Pánových učedníků. Přišel k veleknězi a vyžádal si od něho dopisy pro synagogy v Damašku, aby mohl stoupence té Cesty, muže i ženy, jestliže tam nějaké najde, přivést spoutané do Jeruzaléma. I stalo se, když byl na cestě a blížil se k Damašku, že ho náhle ozářilo světlo z nebe. Padl na zem a uslyšel hlas, který mu říkal: „Saule, Saule, proč mne pronásleduješ?“   Řekl: „Kdo jsi, Pane?“ On odpověděl: „Já jsem Ježíš, kterého ty pronásleduješ. Těžko (je) ti vzpínat se proti bodcům.“ (Saul) se třásl a děsil se. Řekl: „Pane, co chceš, abych učinil?“ A Pán mu (odpověděl): „ Vstaň, jdi do města a tam ti bude řečeno, co máš dělat.“ Muži, kteří s ním cestovali, stáli oněmělí; slyšeli sice hlas, ale nikoho neviděli. “ (Skutky 9:1-7)

Ano Pavel se s Ježíšem setkal. Byl to pro něj naprosto pravdivý a autentický zážitek, který změnil ve chvilce celý jeho postoj k Ježíšovi a k jeho následovníkům. Ale většina nepřátelských komentářů k obsahu Pavlových listů napadá jeho učení, které v nich předkládá. Dělo se to už za jeho života a života jeho apoštolských bratrů. Apoštol Petr reagoval na ty nepatřičné komentáře a napsal: „ A trpělivost našeho Pána považujte za záchranu, jak vám to napsal i náš milovaný bratr Pavel podle moudrosti, která mu byla dána, a jak to napsal i ve všech dalších listech, v nichž o tom mluví. Jsou v nich některé těžko srozumitelné věci, které neučení a neupevnění lidé překrucují, jako i ostatní Písma, ke své vlastní záhubě. “ (2Petrův 3:15,16)

Je to obvyklá satanská metoda. Pošpinit a znevážit. Nikoliv pravdou, ale pomluvami a nepravdou. Listy apoštola Pavla jsou velmi nápomocné k pochopení i velmi důležitých proroctví, které se týkají naší doby. Čti je pozorně a buď ostražitý, či ostražitá vůči těm, kdo ap. Pavla a jeho listy napadají, zlehčují nebo překrucují. Pravda a naděje na věčný život, o nichž Pavel podává ve svých listech svědectví, stojí za námahu a touhu je pochopit. Nejen pro vlastní záchranu.