"Přijď tvé království. Staň se tvá vůle jako v nebi, tak i na zemi ." Mt 6:10
Otčenáš je vzorová modlitba, která ukazuje, co by měl křesťan mít na mysli ve svém životě. Příchod Božího království je na předním místě. Snadno se to řekne, ale v každodenním "pachtění" kvůli obživě a zabezpečení rodiny na to člověk může zapomenout. A to nemluvíme o velkých neštěstích, jako jsou války, přírodní pohromy, nemoci, hospodářské krize a jiné tragédie. Ano, jsme-li my sami, nebo někdo z našich blízkých v bezprostředním ohrožení života, nebo v kritické situaci je přirozené, že se snažíme zaměřit veškerou pozornost na pomoc a vyřešení problému. To jsou však výjimečné situace. Mnohem častěji se stává, že se i křesťané "pachtí" za věcmi, které nejsou nezbytné a trápí se např. tím, že nemají životní úroveň, jako má soused, nebo pro touhy, které v nich vyvolají všudypřítomné reklamy. Ježíš na to upozorňuje: "Kdo z vás může o jedinou píď prodloužit svůj život, bude-li se znepokojovat?... Nemějte starost a neříkejte: co budeme jíst? Co budeme pít? Co si budeme oblékat? Po tom všem se shánějí pohané. Váš nebeský Otec přece ví, že to všechno potřebujete. Hledejte především jeho království a spravedlnost, a všechno ostatní vám bude přidáno. Nedělejte si tedy starosti o zítřek; zítřek bude mít své starosti. Každý den má dost na svém trápení." (Mt 6:27,31-33) Mnozí lidé obdivují a vyhledávají různé "učitele", kteří jim předkládají obdobné rady, které však čerpají z jiných zdrojů než je Bible a vydávají to přitom za velkou moudrost. Ovšem vždy bez Božího království. Proč se tedy mnohým zdají tyto "moudré" rady lepší, když pocházejí od nějakého učitele východních filosofií, než když je vyslovil Ježíš v souvislosti s Božím královstvím?
Ježíš spojil hledání Božího království s jeho spravedlností. Různých představ o tom, co je Boží království je mnoho. Každá církev, ale i malá křesťanská skupina má vlastní výklad toho, co je Boží království. Boží spravedlnost je však jenom jedna. A ta by měla všechny různé představy o Božím království sjednocovat. Proto je při hledání Božího království tak důležitá.
S posvěcením Božího jména je spojen i příchod Božího království. Jestliže nás Ježíš vyzývá, abychom Boží království hledali, nemůže jít o něco, co neexistuje už nyní. Ježíš například řekl: "Jestliže vyháním démony prstem Božím, už vás zastihlo Boží království.... Když se ho farizeové otázali, kdy přijde Boží království, odpověděl jim: "Království Boží nepřichází tak, abyste to mohli pozorovat; ani se nedá říci: 'Hle, je tu' nebo 'je tam'! Vždyť království Boží je mezi vámi!"" (L 11:20; 17:20,21) Z toho je patrné, že Boží království není nějaký konkrétní státní útvar s hlavním městem, ale Boží království představují lidé, kteří se snaží plnit vůli svého Otce tak, jako to dělal Ježíš, který však zároveň také řekl, že bude ještě jiný příchod Božího království (L 17:22-24).
Více o tom, jak se Boží království vyvíjelo a kam směřuje, najdete v kapitole 5 "Boží království" v knize "Popularizace prvních výsledků vědeckého studia Bible" na našich stránkách.
Zpět